Здрав тарт со сирење и киноа

Започни го твојот ден со екстра лесен, здрав и вкусен оброк! Основата на овој тарт е мека, но истовремено и крцкава, а филот е едноставно неверојатен! Мора да го пробате!

Здрав овесен оброк со банани и ореви

Здрав овесен оброк со банани и ореви е вкусен начин да го започнете денот! Подгответе го овој појадок за само неколку минути уште од претходната вечер, оставете го да отстои преку ноќ во фрижидер и наутро ќе ве чека нешто слатко за појадок! На здравје!

Филипинска Мунго чорба

Гинисанг Мунго е филипинска пикантна чорба која се прави со грав од мунг, лук, домати и зачини и е неверојатно здрава и вкусна. Бидејќи немав азиски грав од мунг, експериментирав и чорбата ја направив со црвена леќа. Како личност која не е голем обожавател на леќата, можам да кажам дека ова е најдоброто нешто што …

Индиска кујна: Акоори

Дали сте подготвени за вашиот нов викенд појадок или brunch? Ви претставувам Акоори – индиски смецијалитет со зачинети јајца кои се изобилуваат со вкусови. Исполнете го вашиот дом со мирис на неверојатно вкусно индиско јадење!

Bet You’re Hungry салата

Јас ќе ја наречам „Bet You’re Hungry салата“ бидејќи продолжив да ја приготвувам со истите состојки од денот кога ја смислив во мојата кујна, и тоа само преку едноставно комбинирање на дел од намирниците кои во тој момент ги имав во фрижидерот. Во нашиот дом веќе подолг период ова е еден од нашите омилени појадоци, …

Англиски појадок

Англискиот појадок датира уште од 1300-тите, што го прави едно од најстарите традиционални јадења во англиската историја. Во тоа време појадок од ваков вид се сметал за луксуз и затоа бил консумиран само од страна на најбогатите во општеството. Дозволете си да се чувствувате убаво и започнете го денот со овој извонреден оброк!

Француски тост

Ок, сега и официјално можам да кажам дека нема подобар начин да се започне денот од ден започнат со француски тост за појадок! Прелесен е за подготовка и е неверојатно вкусен!

Македонска кујна: Бакардан или Качамак

За денес ви приготвив еден од најстарите, највкусните и најздравите македонски специјалитети: качамак или бакардан. Ова јадење се приготвува многу лесно, а ќе ви треба само палента (или пченкарно брашно), грчки јогурт, путер, сирење и малку пршута по желба. Пченкарното брашно има многу позитивно влијание на целокупното здравје на човекот, а најважната работа кај ова …

Јајца на путер со праз

Зачинет праз врз путер и сето тоа со неколку јајца … Нема да верувате во неверојатниот вкус на ова јадење. А зошто е здраво? Прочитајте подолу. Празот е одличен извор на витамини А, Ц и К (важен е за превенција при згрутчување на крвта). Исто така содржи минерали како што се железото (што е важно …

Домашен мус со киви

Ви го претставувам најновиот производ на мојата креативност, едноставен и вкусен десерт што може да се приготви за неколку минути. Потребни ви се само неколку едноставни состојки и процесор за храна (блендер). Уживајте во вашата здрава ужинка!

Здрав сендвич со карамелизиран кромид

Имав и други рецепти кои чекаа да бидат споделени со вас пред овој, но едноставно не можев да дочекам да му дојде редот. Овој сендвич е еден од најдобрите оброци за појадок што сум ги подготвила во животот! Јас лично обожавам карамелизиран кромид, но неговата комбинација со останатите состојки е нешто што не можам да …

Македонска кујна: Телешка чорба

Ви го претставувам мојот највкусен мерак во македонската кујна, нејзиното величество: телешка чорба. Ова е совршен оброк, без разлика дали се сервира како појадок или ручек. Најважно е да биде вкусен и да биде сервиран со парче топол леб и макало од лук, затоа што нема подобра и поздрава комбинација од чорба и лукче. Не …

Интегрални мафини со сирење

Ги правам овие вкусни мафини веќе со години, и тие сè уште се еден од омилените оброци во нашиот дом. Тие се екстремно лесни за правење, вкусни се и крцкави затоа што се полни со сирење и семиња, а исто така се и суперхранливи. Можете да ги јадете свежи со чаша јогурт или ајран, може …

Домашна гранола со цимет (здрави мусли)

Ајде луѓе! Инспирирајте се да експериментирате со сопствениот појадок и да бидете горди на сите неверојатни работи кои можете да направите со свои две раце и со малку креативност. Овој рецепт за гранола или здрави мусли не содржи шеќер, направен е од целосно хранливи состојки и може да се чува до еден месец во некоја …

Турски Чилбир јајца

Чилбир е всушност турски специјалитет со јајца кој претставува еден многу едноставен, вкусен и хранлив рецепт за појадок. Овој рецепт наликува на стандардниот рецепт за јајца на око, но е проследен со ултра добар турски шмек кој се состои од павлака или грчки јогурт со вкус на лук, како и од путер со вкус на …

Јајца во италијански стил

Ова е само уште еден вид на едноставно приготвени јајца за појадок, кои со мали додатоци лесно добиваат италијански акцент. Какви се при дегустација? Апсолутно вкусни! Се служат на леб со сирење и лук, но имам за вас малку поинтересна, побрза и поздрава верзија без леб, а со истите вкусни состојки 🙂 На здравје!

Чоколадни протеински палачинки

Порано никогаш не можев ни да замислам дека овој десерт со неверојатен изглед може да биде здрав. А сепак, ова што го гледате е целосно здраво! Можеме да претвориме сè во здрава храна, само бидете тука со мене и не плашете се да влезете во вашата кујна и да создавате чуда!

Македонска кујна: Охридски интегрални ѓевреци со јајца 🇲🇰

Дали некогаш сте пробале интегрални ѓевреци со јајца? Тоа е превкусен појадок кој може да го дегустирате во некој од рестораните во Охрид, додека уживате во глетка со поглед на езеро. Совршено одат со ајвар и традиционалното охридско макало од лук. Можете да користите полуготови интегрални ѓевреци (ги има во поголемите маркети) или да ги …

Мексиканска кујна: Jајца во чинија од тортиља 🇲🇽

Ви претставувам нешто многу вкусно! Мексикански појадок со салца (или доматно пире комбинирано со чили зачин), сирење и јајца. Му доаѓа како пикантно топено сирење какво што не сте пробале досега! Најдобро од се’ е што може да си го зачините со интензитет по ваша желба. Се прави во интегрална тортиља која станува превкусна и …

Вегански десерт со мелени овесни снегулки

Овој пудинг може да го направите и да го јадете како појадок или десерт. Многу е вкусен и освежувачки и верувајте дека би го обожавале сите возрасти! Подгответе го и оставете го да отстои во фрижидер барем 1 час за најдобар вкус. Рецептот за здравиот џем кој се користи како состојка го имате тука.

Појадок: 5 едноставни рецепти за овесен појадок

Овие лесни рецепти за овесен појадок (отстојан во текот на ноќта) претставуваат здрави оброци коишто можете да го направите однапред за да имате готов појадок во брзите работни денови. Исто така добро е што со нив може да експериментирате и да им ставате разни додатоци. Ги правите попладне, ги оставате во фрижидер во текот на …

Здрав џем од праски и џимет

Направете си го веднаш (се прави 20 минути), а потоа експериментирајте и со други овошја за да видите колку убави џемови ќе ви излегуваат, со 0% шеќер, богати со нутритивни вредности и превкусни! Па уште во комбинација со некој путер од јатки или путер од кикирики? Или во overnight oatmeal? Или во мафини? Предобро! на …

Италијанска кујна: Фритата со сирење ??

Фритата е италијанско јадење базирано на јајца, слично на омлет, но приготвено малку поинаку и збогатено со дополнителни состојки како месо, сирење или зеленчук. Мојата фритата е полна со сирење и зеленчук. Многу е лесно да се направи и дефинитивно треба да ја подготвите за доцен појадок во некој викенд 🙂

Појадок: Овесни снегулки со банана и кокос

Денес ви претставувам почеток на серија со најразлични овесни појадоци припремени од претходниот ден или вечер. Поради брзото темпо на живот најчесто немаме време да појадуваме, па поради тоа јас и моите колешки на работа одлучивме во работните денови да си припремаме ваков појадок за следниот работен ден. Си обезбедивме на работа неопходен материјал: овесни …

Здрава касерола со киноа

Денес ви претставувам еден брз и вкусен оброк, кој може да се користи во било кој ден од денот (појадок, ручек или вечера). Нутритивно богат, а воедно екстра лесен за варење и што е најважно: ултра вкусен. Пробајте ја уште денес оваа касерола, верувајте ќе се изненадите од одличниот вкус.

Шведски здрави ролни со цимет (Kanelbullar) 🇸🇪

Kanelbullar е класика во шведските кафулиња и домови (време на фика – време за пријатели и колеги да споделат шолја кафе и колаче). За време на златното доба на домашното печење во Шведска, ваквите забави се претворија во мини-фабрики за разни пецива и колачи. Оваа традиција и ден денес живее во Шведска. Ако престојувате таму …

Смути Предизвик Ден 5: Магента смути

Ви го претставувам моето смути за ДЕН 5 од Смути Предизвикот на Bet You’re Hungry! Ќе го наречам Магента смути поради неговата боја, а го сакам поради тоа што внатре има лубеница и еден куп здравје во чаша! Јас ги користев следниве состојки: замрзнат спанаќ, лубеница, боровинки, банана, малини, урми, грчки јогурт, ленено семе и …

Смути Предизвик Ден 4: Жолто смути

Ви го претставувам моето смути за ДЕН 4 од Смути Предизвикот на Bet You’re Hungry! Ќе го наречам Жолто смути поради жолтата боја, а го сакам поради тоа што ме потсетува на лето и сонце! Плус, содржи овошје коешто го имаме токму во овој период. Згора на тоа, има и антиинфламаторно дејство поради куркумата којашто …

Смути Предизвик Ден 3: Чоко смути

Ви го претставувам моето смути за ДЕН 3 од Смути Предизвикот на Bet You’re Hungry! Ќе го наречам Чоко смути поради кафеавата боја, а и поради одличниот чоколаден вкус. Јас ги користев следниве состојки: блитва, боровинки, банана, праска, ленено семе, бадемово млеко, ванила екстракт и какао. На здравје!

Смути Предизвик Ден 2: Зелено смути

Ви го претставувам моето смути за ДЕН 2 од Смути Предизвикот на Bet You’re Hungry! Ќе го наречам зелено смути поради зелената боја, а многу ми се допаѓа поради тоа што знам дека преку него добивам повеќе нутритивни бенефиции отколку што добивам со било кое друго смути. Јас ги користев следниве состојки: замрзнат спанаќ, краставица, …

Смути Предизвик Ден 1: Розово смути

Ви го претставувам моето смути за ДЕН 1 од Смути Предизвикот на Bet You’re Hungry! Ќе го наречам розово смути поради прекрасната светла розова боја, а морам да признаам дека многу ми се допадна поради слаткиот вкус и кремастата структура. Згора на тоа ги содржи сите витамини што треба да ги прими една возрасна личност …

Здрави палачинки (2 верзии)

Како би се чувствувале ако ви дадам сладок рецепт за палачинки кој е истовремено и здрав и вкусен? И вие и вашите деца ќе ги обожавате ваквите палачинки! Ви нудам две верзии (и двете испробани и фукционираат совршено), можете да ја направите било која опција што ви се допаѓа во зависност од состојките кои моментално …

Појадок со љубов ❤️

Малите ситници го прават животот убав. Не знам колку често правите мали и слатки гестови за вашите најмили, но таа навика е нешто кое го прави животот уникатен, совршен и единствен. Само изберете некој ден, било кој, најобичен ден. Направете појадок полн со љубов за вашиот партнер, родител, брат, сестра, дете, пријател… Направете си појадок …

Смути од праски во чинија

Ова е еден од моите омилени појадоци, приготвен во вид на кремасто уживање со свежи праски и други здрави состојки. И секогаш оди совршено во комбинација со добра книга.

Салата од лубеница, сирење и нане

Оваа уникатна комбинација може да се користи и како салата и како десерт – но пред сè, таа е совршена за ова лето. Салатата со зрела лубеница во комбинација со сирење и нане во мојов случај е едноставно зачинета со маслиново масло и лимонов сок, и верувајте – има феноменален вкус. Слатко-солена комбинација која ќе …

Израелска кујна: Шакшука ??

Шакшука е лесен и здрав појадок (може да биде и ручек) во Израел, а познат е и во другите делови на Блискиот исток и Северна Африка. Тоа е едноставна комбинација на сочни домати, кромид, лук, превкусни зачини и интересно подготвени јајца. Ви гарантирам дека овој рецепт ќе го направите повеќе од еднаш. Покрај што Шакшуката …

Македонска кујна: Традиционални јуфки (интегрални) ??

Јуфките се традиционални македонски тестенини, кои многу македонци ги прават во домашни услови. Иако во последно време можат да се купат и готови, традиционалниот вкус е сепак незаменлив. Јас моите интегрални јуфки ги купив готови, но се традиционално домашно приготвени. За ова јадење нема потреба да вложувате многу труд, јуфките се сварени само за 5 …

Македонска кујнa: Зачинета урда со јајца ??

Македонија е едноставно кажано, ризница на ароми и вкусови за гурманите и вљубениците на домашната, добра храна. Овој вкусен оброк бил поставен на трпезата многупати низ моето детство и како таков – обожавам да го правам! Па уште во комбинација со салата од свежи домати и младо кромидче? Совршен појадок!

Лесен и незасладен домашен џем од малини

Овој здрав рецепт за мала количина на џем не содржи тон шеќер како што тоа е вообичаено во стандардните џемови и е многу лесен и брз за правење. Вкусот може да варира според личниот избор и она што е при рака од аспект на овошје. Боровинки, јагоди или малини се мојот вообичаен избор за овој …

Интегрални ѓевреци: Песто Капрезе

Е многу сакам интегрални ѓевречиња, идеални се за појадок и може да ги земете со вас и јадете каде што ќе посакате. За денес ви подготвив превкусна комбинација на овие ѓевреци, а тоа е со песто сос и со мини капрезе салата. Верувајте, многу вкусна комбинација! Ѓевреците може и да ги купите доколку се направени …

Овесни лепчиња со зелен сос, моцарела и домати

Овој вид на лесни овесни лепчиња имаат прекрасен вкус, одлично заситуваат и имаат само две главни состојки, а брашното не е ниту една од нив. Можете да направите четири лепчиња со средна големина, или две поголеми (во зависност од тавата што ќе ја користите). Јас избрав да направам неколку помали лепчиња затоа што ми беше …

Руска кујна: Здрава Мимоза салата ??

Руската салата Мимоза за прв пат се појавила во Советскиот Сојуз во раните 1970-ти, а нејзиното име се должи на нежното пролетно цвеќе мимоза. Тоа е поврзано со фактот дека и двете се подеднакво пријатни за окото, односно доминираат со убава светло жолта боја. Денес, практично сите ресторани во Русија гордо ја служат оваа салата, …

Слатки оризови галети

Наместо класични колачиња, зошто да не направите брзи галети со ориз? Комбинациите што можете да ги направите со овој вид на здрава храна се бесконечни. Можете да ги користите за појадок, благ или солен, или едноставно како десерт. Оваа опција е особено убава кога станува збор за децата. Покрај тоа што галетите се вкусни, тие …

Печен ролат од омлет

Овој појадок содржи здрави состојки и има импресивен изглед, па верувам дека ќе посакате да го имате што поскоро на вашата трпеза! Овој ролат е совршен начин да се направи лесен и брз појадок за целото семејство без да останете со часови покрај шпоретот. Исклучително сочен и вкусен, верувам дека овој ролат ќе биде вашиот …

Смути од боровинки и ванила

Доколку сте расположени за природен енергетски пијалок или освежителен појадок, обидете се да направите еден од моите хранливи пијалоци користејќи сезонско овошје или зеленчук. Овој пат, го подготвив овој превкусен пијалок. Ќе добиете течност со текстура помеѓу сок и смути, а ќе добиете и преубава боја. Јас кога го направив го снема за неколку минути, …

Јајца со моцарела

Дозволете ми да го претворам појадокот во ваш омилен оброк, како што и треба да биде за да имате здрав живот! Јајцата со својата едноставност и многубројните можности за варијации претставуваат одличен појадок. Јас ќе направам многу вкусни рецепти за појадок со јајца, со детално објаснета постапка за приготвување и со едноставни состојки, така што …

Здрав бурек со месо

Бурек или Börek е традиционална турска пита со кори (печена), обично полна со месо или сирење. Јас лично многу сакам бурек со месо и едноставно МОРАВ да пронајдам начин да го направам помалку мрсен и калоричен, а да го задржам истиот вкус! Ја открив тајната и сега ви ја откривам и вам! Бурек кој воопшто …

Руски палачинки со сирење ??

Руските палачинки со сирење наречени syrniki станаа мојот најнов омилен појадок, ужина, па дури и десерт. Заљубена сум во нив уште од првиот пат штом ги направив. И тоа ги прилагодив за да добијам здрава варијанта, и пак имаат совршен вкус!  Малку крцкаво однадвор и малку кремасто одвнатре. Мх! Ете идеја што да направите утре …

Француска кујна: салата Никозија ??

Ви ја претставувам популарната француска салата Никозија. На француски јазик се изговара: ​[niˈswaz], во случај ако ја нарачате во некој ресторан во Франција. И by the way, добар ти е францускиот акцент. 🙂 Тоа е салата којашто потекнува од францускиот град Ница. Традиционално се прави од мали компири, чери или обични домати, тврдо варени јајца, …

Израелска самбуса (здраво пециво) ??

Израелската самбуса (sambusaq – израелска варијанта на калцонето или емпанадата) е печено или пржено тесто кое има триаголна или форма на полумесечина. Рецептот припаѓа на еврејската кујна, а разни рецепти со самбуса се донесени во Израел од еврејските мигранти кои доаѓале од други земји на Блискиот Исток и Африка. Тоа е всушност едно навистина забавно …

Појадок: Омлет мафини

Ако сте дел од фановите кои обожаваат јајца за доручек, тогаш размрдајте ја вашата рутина за појадок со овие мини мафини. Ова е повеќе како 4 во 1 рецепт: 4 типа мафини со јајца за појадок кои можат да ги задоволат сите вкусови! Тие можат да се приготват предвреме и можат да се чуваат и …

Зачинет омлет со кисели краставички

Значи навистина го сакам омлетот наутро! Ни ја дава токму онаа количина на енергија која што ќе не движи сè додека не дојде време за ручек. Исто така, се препорачува како појадок особено доколку ви претстои ден исполнет со физички активности. Прочитајте го рецептот за овој вкусен омлет и освежителната салата што оди со него.

Овесни гранола плочки

Овесните енергетски плочки се здрава и вкусна опција за утрата во кои немаме време да појадуваме. Дополнително, овесот содржи бета глукан влакна, а тие значително помагаат во намалувањето на високото ниво на холестерол. Овој вкусен извор на енергија е совршена опција за започнување со работниот ден!

Чоколадна овесна каша

Овесот е едно од најздравите зрна на земјата. Преку многу научни студии е докажано дека дека овесот и овесната каша имаат многу здравствени придобивки. Некои од нив се намалување на телесна тежина, намалување на нивото на шеќер во крвта и намален ризик од срцеви заболувања. Со ваков оброк сигурно нема да прескокнете ниеден појадок!

Интегрална пита со праз

За добро утро, замислете пита, штотуку извадена од рерна, крцкава, вкусна и со неодолив мирис! А притоа приготвена здраво, без бело брашно, сол и квасец. Уште да извадиме на маса јогурт и доматче, па денот може совршено да започне!

Македонска пита со спанаќ, сирење и интегрално брашно ??

Што сè има во 100 грама спанаќ? Има само 23 калории. Содржи солидна количина растворливи растителни влакна и се препорачува во програмите за намалување на холестеролот во крвта. Има околу 25 проценти од дневните потреби од железо. Има 4 пати повеќе од дневните потреби на витамин К. Витаминот К игра клучна улога во зајакнувањето на …

Интегрална пита со сирење

Кој вели дека интегралната пита треба да биде тврда сув и без вкус? Овој рецепт за 100% интегрална пита го одликува оној пријатен зрнест вкус што сите го сакаме. Тој се добива со совршена површинска крцкавост и неодоливо сочен фил.

Шарена салата

Без разлика дали е прилог или пак е главна ѕвезда на трпезата, ниту едно мени не е комплетно без салата. Преку рецептите за салата кои ќе ги споделам со вас во иднина, ќе ви покажам зошто толку ги сакам. А исто така и зошто треба и вие да ги засакате.

Зачинети јајца на око

Јајцата се одличен избор на храна за појадок. Тие се богат извор на протеини, во чиј состав влегуваат 9 есенцијални аминокиселини. Исто така, треба да знаете дека белката на јајцето не содржи холестерол, а жолчката од јајцето е извор на витамин А, Д и Е. Тие се еден од моите омилени појадоци, и преферирам да …

Чоколадно смути во чинија

Појадок толку вкусен, што едвај ќе чекате да се разбудите наутро доколку ви е на дневен репертоар! Може да се конзумира и како десерт, само со половина количина од наведената за 1 порција.