Моцарела кускус

Се прашувате како да приготвите кускус? Знаете ли дека не се користи само за салати? Можете да користите кускус како еден вид на ситни тестенини и да приготвите вкусна и здрава паста во било кое време. Еве на пример, баш како во овој апсолутно вкусен, здрав и лесен рецепт со кускус и комбинација од лук, …

Здрав тарт со сирење и киноа

Започни го твојот ден со екстра лесен, здрав и вкусен оброк! Основата на овој тарт е мека, но истовремено и крцкава, а филот е едноставно неверојатен! Мора да го пробате!

Сицилијанско песто со сушени домати (песто Росо)

Ова е нешто коешто имав намера да го направам веќе подолго време, па решив да го приготвам пред неколку дена. Вкусот? Уф! Има толку свеж вкус што ме потсетува на лето! Има живописна боја и длабока сицилијанска нота која е резултат на комбинацијата од бадеми, лук, билки и маслиново масло. Може да се сервира со …

Здрав овесен оброк со банани и ореви

Здрав овесен оброк со банани и ореви е вкусен начин да го започнете денот! Подгответе го овој појадок за само неколку минути уште од претходната вечер, оставете го да отстои преку ноќ во фрижидер и наутро ќе ве чека нешто слатко за појадок! На здравје!

Филипинска Мунго чорба

Гинисанг Мунго е филипинска пикантна чорба која се прави со грав од мунг, лук, домати и зачини и е неверојатно здрава и вкусна. Бидејќи немав азиски грав од мунг, експериментирав и чорбата ја направив со црвена леќа. Како личност која не е голем обожавател на леќата, можам да кажам дека ова е најдоброто нешто што …

Индиска кујна: Акоори

Дали сте подготвени за вашиот нов викенд појадок или brunch? Ви претставувам Акоори – индиски смецијалитет со зачинети јајца кои се изобилуваат со вкусови. Исполнете го вашиот дом со мирис на неверојатно вкусно индиско јадење!

Пита од прокељ

Знам колку многу е здрав прокељот, па затоа решив да си купам од него (како што правам со многу други здрави состојки), па дури потоа да смислам идеја како да го зготвам на начин што би создала здрав, а сепак вкусен оброк. Ова е еден од моите експериментални рецепти што се покажа како многу, многу …

Француски тост

Ок, сега и официјално можам да кажам дека нема подобар начин да се започне денот од ден започнат со француски тост за појадок! Прелесен е за подготовка и е неверојатно вкусен!

Здрави палачинки од овесни снегулки

Ниту една нездрава торта или колаче не може да ми ја разбуди желбата за благо штом можам да си направам ваков здрав десерт дома. Можете ли да верувате дека сите состојки од кои се направени овие палачинки се всушност добри за вашата исхрана? Уверете се и сами!

Јајца на путер со праз

Зачинет праз врз путер и сето тоа со неколку јајца … Нема да верувате во неверојатниот вкус на ова јадење. А зошто е здраво? Прочитајте подолу. Празот е одличен извор на витамини А, Ц и К (важен е за превенција при згрутчување на крвта). Исто така содржи минерали како што се железото (што е важно …

Празнична пита со јаболка

Моите новогодишни и божиќни желби за вас оваа година се следниве: срце исполнето со топлина, куќа исполнета со заносен мирис на јаболко и цимет, како и многу здрави јадења со вкус толку добар како вкусот на оваа пита со прелив од карамела ️♥️ Празниците може да започнат! Бидете сите здрави и радосни секој ден!

Домашен мус со киви

Ви го претставувам најновиот производ на мојата креативност, едноставен и вкусен десерт што може да се приготви за неколку минути. Потребни ви се само неколку едноставни состојки и процесор за храна (блендер). Уживајте во вашата здрава ужинка!

Здрав сендвич со карамелизиран кромид

Имав и други рецепти кои чекаа да бидат споделени со вас пред овој, но едноставно не можев да дочекам да му дојде редот. Овој сендвич е еден од најдобрите оброци за појадок што сум ги подготвила во животот! Јас лично обожавам карамелизиран кромид, но неговата комбинација со останатите состојки е нешто што не можам да …

Крцкави Виџис моркови

Веќе го знаете мојот рецепт за виџис компири, па еве уште еден рецепт, малку поинаков, но исто вкусен и крцкав. Секој од вас којшто досега не знаеше како да стане љубител на здравиот морков, еве ја вашата прилика! Направете си само здрави сосчиња за мацкање, на пример со лук и грчки јогурт или мед-сенф сос …

Здрав пудинг од просо со вкус на ванила

За денес ви приготвив еден ултра вкусен и нутритивен десерт кој ќе го обожавате. Главната состојка за да го направите е просо. Подолу е објаснето се’ што треба да знаете за оваа феноменална состојка. Просото е една од најстарите, но и најздравите житарки. Денес оваа безглутенска житарица се користи за подготовка на различни јадења во …

Здрави Marble колачиња (без печење)

Ви го претставувам мојот најнов експеримент за здрави колачиња, кој излезе како од бајка! Не двоумете се да поминете 15 минути во вашата кујна за да ги направите овие неверојатно лесни, вкусни и здрави задоволства. Не содржат ниту грам шеќер и брашно, а сепак имаат вкус на најдобриот чоколаден десерт што некогаш сте го пробале! …

Домашна гранола со цимет (здрави мусли)

Ајде луѓе! Инспирирајте се да експериментирате со сопствениот појадок и да бидете горди на сите неверојатни работи кои можете да направите со свои две раце и со малку креативност. Овој рецепт за гранола или здрави мусли не содржи шеќер, направен е од целосно хранливи состојки и може да се чува до еден месец во некоја …

Највкусното пире од карфиол

Овој рецепт е толку лесен и здрав што едноставно ќе го обожавате! Многу го сакам стандардното пире од компири, но не секој го сака, па решив да ви понудам алтернатива. Ова е толку добра алтернатива, што дури и луѓето кои воопшто не сакаат зеленчук ќе ја обожаваат! Вкусот е неверојатен, јас веќе се префлив на …

Крем леќа со таан

Порано бев цврст поборник против леќата, но знаејќи ги нејзините богати хранливи вредности, решив да вложам напор и да направам неколку експерименти за да дојдам до оброк од леќа што ќе ми се допадне. Го направив сето тоа и верувајте ми дека вредеше! Вака приготвената леќа не само што ми се допаѓа, туку изненадувачки многу …

Чоколадни протеински палачинки

Порано никогаш не можев ни да замислам дека овој десерт со неверојатен изглед може да биде здрав. А сепак, ова што го гледате е целосно здраво! Можеме да претвориме сè во здрава храна, само бидете тука со мене и не плашете се да влезете во вашата кујна и да создавате чуда!

Македонска кујна: Охридски интегрални ѓевреци со јајца 🇲🇰

Дали некогаш сте пробале интегрални ѓевреци со јајца? Тоа е превкусен појадок кој може да го дегустирате во некој од рестораните во Охрид, додека уживате во глетка со поглед на езеро. Совршено одат со ајвар и традиционалното охридско макало од лук. Можете да користите полуготови интегрални ѓевреци (ги има во поголемите маркети) или да ги …

Ќофтиња од тиквички и компири

Овој рецепт е многу лесен за правење и вклучува само неколку едноставни состојки. Ова е всушност еден од моите омилени начини за подготовка на тиквички! Овие ќофтиња не содржат млеко, а вашите деца ќе ги обожаваат! Верувам дека не треба да ви кажувам колку е здрав зеленчукот за вашата исхрана, а неговите хранливи вредности вака …

Капучино колач без брашно

За денес имаме еден превкусен и лесен колач, со неверојатно сочна внатрешност и арома на којашто ќе се сеќавате со денови. И замислете, не ви треба брашно! Целосно здраво и препорачано за сите љубители на благо, а верувам дека ве има доста. 🙂 И замислете го овој колач во прилог со шолја капучино. Совршено! Нека …

Мексиканска кујна: Jајца во чинија од тортиља 🇲🇽

Ви претставувам нешто многу вкусно! Мексикански појадок со салца (или доматно пире комбинирано со чили зачин), сирење и јајца. Му доаѓа како пикантно топено сирење какво што не сте пробале досега! Најдобро од се’ е што може да си го зачините со интензитет по ваша желба. Се прави во интегрална тортиља која станува превкусна и …

Вегански десерт со мелени овесни снегулки

Овој пудинг може да го направите и да го јадете како појадок или десерт. Многу е вкусен и освежувачки и верувајте дека би го обожавале сите возрасти! Подгответе го и оставете го да отстои во фрижидер барем 1 час за најдобар вкус. Рецептот за здравиот џем кој се користи како состојка го имате тука.

Здрав џем од праски и џимет

Направете си го веднаш (се прави 20 минути), а потоа експериментирајте и со други овошја за да видите колку убави џемови ќе ви излегуваат, со 0% шеќер, богати со нутритивни вредности и превкусни! Па уште во комбинација со некој путер од јатки или путер од кикирики? Или во overnight oatmeal? Или во мафини? Предобро! на …

Здрав Лимонов Тарт

Ви го претставувам мојот здрав лимонов тарт со неверојатно освежувачки вкус кој зрачи со убавина и со здравје! Рецептот е веќе објавен во списанието ,,Добра Храна” на ,,Убавина и Здравје”, а од денес може да го најдете и овде.

Лесна лазања со модри патлиџани

Ако барате лесна, вегетаријанска лазања, ова е вистинскиот рецепт за вас. Како што може да претпоставите по насловот, вистинската лазања се заменува со модри патлиџани, ама има и други вкусни состојки во неа. Погледете го рецептот и видете за што зборувам.

Појадок: Овесни снегулки со банана и кокос

Денес ви претставувам почеток на серија со најразлични овесни појадоци припремени од претходниот ден или вечер. Поради брзото темпо на живот најчесто немаме време да појадуваме, па поради тоа јас и моите колешки на работа одлучивме во работните денови да си припремаме ваков појадок за следниот работен ден. Си обезбедивме на работа неопходен материјал: овесни …

Шведски здрави ролни со цимет (Kanelbullar) 🇸🇪

Kanelbullar е класика во шведските кафулиња и домови (време на фика – време за пријатели и колеги да споделат шолја кафе и колаче). За време на златното доба на домашното печење во Шведска, ваквите забави се претворија во мини-фабрики за разни пецива и колачи. Оваа традиција и ден денес живее во Шведска. Ако престојувате таму …

Смути Предизвик Ден 3: Чоко смути

Ви го претставувам моето смути за ДЕН 3 од Смути Предизвикот на Bet You’re Hungry! Ќе го наречам Чоко смути поради кафеавата боја, а и поради одличниот чоколаден вкус. Јас ги користев следниве состојки: блитва, боровинки, банана, праска, ленено семе, бадемово млеко, ванила екстракт и какао. На здравје!

Смути Предизвик Ден 1: Розово смути

Ви го претставувам моето смути за ДЕН 1 од Смути Предизвикот на Bet You’re Hungry! Ќе го наречам розово смути поради прекрасната светла розова боја, а морам да признаам дека многу ми се допадна поради слаткиот вкус и кремастата структура. Згора на тоа ги содржи сите витамини што треба да ги прими една возрасна личност …

Домашно бадемово млеко

Научете како да направите домашно бадемово млеко! Домашното млеко од бадеми е поздраво од многу други опции на млеко купени од продавници (нема никакви хемикалии и е полно со витамини) и се’ што ви треба за да го направите се бадеми, вода, некој природен засладувач (и тоа само ако сакате малку послатко млеко) и блендер. …

Здрави палачинки (2 верзии)

Како би се чувствувале ако ви дадам сладок рецепт за палачинки кој е истовремено и здрав и вкусен? И вие и вашите деца ќе ги обожавате ваквите палачинки! Ви нудам две верзии (и двете испробани и фукционираат совршено), можете да ја направите било која опција што ви се допаѓа во зависност од состојките кои моментално …

Појадок со љубов ❤️

Малите ситници го прават животот убав. Не знам колку често правите мали и слатки гестови за вашите најмили, но таа навика е нешто кое го прави животот уникатен, совршен и единствен. Само изберете некој ден, било кој, најобичен ден. Направете појадок полн со љубов за вашиот партнер, родител, брат, сестра, дете, пријател… Направете си појадок …

Баунти колачи со малини: без печење

Ова е едно од моите последни креации за слатко и здраво задоволство. Брзо, многу лесно и екстремно вкусно! Бев инспирирана од чоколадото Баунти и желбата да направам здрава верзија од него, но во меѓувреме сакав да додадам и свежина од малини. Фeноменален вкус! Се чуваат во обичен фрижидер и се јадат многу брзо 🙂

Интегрални шпагети во крем сос од печурки и рукола ??

Направете го овој кремаст оброк од тестенини со печурки во деновите кога ви треба голема чинија комфор. Печурки, пармезан, бело вино и уште некои други магични компоненти. Превкусно!

Смути од праски во чинија

Ова е еден од моите омилени појадоци, приготвен во вид на кремасто уживање со свежи праски и други здрави состојки. И секогаш оди совршено во комбинација со добра книга.

Салата од лубеница, сирење и нане

Оваа уникатна комбинација може да се користи и како салата и како десерт – но пред сè, таа е совршена за ова лето. Салатата со зрела лубеница во комбинација со сирење и нане во мојов случај е едноставно зачинета со маслиново масло и лимонов сок, и верувајте – има феноменален вкус. Слатко-солена комбинација која ќе …

Израелска кујна: Шакшука ??

Шакшука е лесен и здрав појадок (може да биде и ручек) во Израел, а познат е и во другите делови на Блискиот исток и Северна Африка. Тоа е едноставна комбинација на сочни домати, кромид, лук, превкусни зачини и интересно подготвени јајца. Ви гарантирам дека овој рецепт ќе го направите повеќе од еднаш. Покрај што Шакшуката …

Печени компири во пиво

Пивото содржи фолна киселина и не е штетно доколку се пие во мошне умерени количини – напротив, телото има корист од овој тип на киселина. Во случајов јас одлучив да го конзумирам преку храна бидејќи на тој начин не предизвикува надуеност, а и не секој е обожавател на директниот вкус на пиво. Компирите приготвени во …

Македонска кујна: Традиционални јуфки (интегрални) ??

Јуфките се традиционални македонски тестенини, кои многу македонци ги прават во домашни услови. Иако во последно време можат да се купат и готови, традиционалниот вкус е сепак незаменлив. Јас моите интегрални јуфки ги купив готови, но се традиционално домашно приготвени. За ова јадење нема потреба да вложувате многу труд, јуфките се сварени само за 5 …

Македонска кујнa: Зачинета урда со јајца ??

Македонија е едноставно кажано, ризница на ароми и вкусови за гурманите и вљубениците на домашната, добра храна. Овој вкусен оброк бил поставен на трпезата многупати низ моето детство и како таков – обожавам да го правам! Па уште во комбинација со салата од свежи домати и младо кромидче? Совршен појадок!

Здрав и лесен чиз кејк (без печење)

Денес го имам за вас совршениот чизкејк којшто може да го јадете без грижа на совест, направен без брашно и без шеќер! Нискокалоричен, кремаст и апсолутно вкусен! Неверојатна мешавина направена од неколку различни јаткасти плодови, урми, грчки јогурт (грчки јогурт Олимпус во мојот случај), како и мојот претходно објавен лесен и здрав џем како завршен …

Лесен и незасладен домашен џем од малини

Овој здрав рецепт за мала количина на џем не содржи тон шеќер како што тоа е вообичаено во стандардните џемови и е многу лесен и брз за правење. Вкусот може да варира според личниот избор и она што е при рака од аспект на овошје. Боровинки, јагоди или малини се мојот вообичаен избор за овој …

Интегрални ѓевреци: Песто Капрезе

Е многу сакам интегрални ѓевречиња, идеални се за појадок и може да ги земете со вас и јадете каде што ќе посакате. За денес ви подготвив превкусна комбинација на овие ѓевреци, а тоа е со песто сос и со мини капрезе салата. Верувајте, многу вкусна комбинација! Ѓевреците може и да ги купите доколку се направени …

Крем салата со компири

Кремаста, здрава, освежувачка и неверојатно вкусна салата. Од многуте начини на подготовка на компири, овој ми е еден од омилените. Прилог за било кое главно јадење или оброк – салата за ручек или вечера, ваш е изборот како ќе ја наменете.

Овесни лепчиња со зелен сос, моцарела и домати

Овој вид на лесни овесни лепчиња имаат прекрасен вкус, одлично заситуваат и имаат само две главни состојки, а брашното не е ниту една од нив. Можете да направите четири лепчиња со средна големина, или две поголеми (во зависност од тавата што ќе ја користите). Јас избрав да направам неколку помали лепчиња затоа што ми беше …

Крцкав и печен: Помфрит од сладок компир

Уживајте во овие крцкави слатки компири, печени во рерна, како закуска со омилениот здрав сос или како прилог на некое главно јадење. Имате деца кои не јадат зеленчук? Верувајте ми, тие толку многу ќе ги засакаат овие компирчиња, што нивната кожа ќе блеска од бета-каротен (голем извор на витамин А). Слатките компири исто така се …

Македонска кујна: Тава со спанаќ и ориз ??

Прекрасна, здрава и вкусна македонска тава која е убаво барем еднаш месечно да ја има на трпезата поради тоа што е многу нутритивно богата. Спанаќот може да го комбинирате и со блитва, зелје или коприви (покрај оризот). Многу е лесна и едноставна за правење, а вкусот е прекрасен во комбинација со кисело млеко! На здравје!

Фусили во домашен Песто сос ??

Песто сосот е лесен да се направи затоа што содржи само неколку состојки кои само треба да се спојат. Неговиот свеж вкус е совршено деликатесен, особено кога го комбинираме со свежо рендан пармезан и можеби некое бело вино. Ммм, совршено за ова лето. Песто сосот одговара со извртени тестенини, затоа пред подготовката на сосот, обезбедете …

Тарт од боровинки

Како и да го пресечете, овој здрав тарт од боровинки е совршен летен десерт! Прочитајте го рецептот и научете како да го направите ова неверојатно вкусно и кремасто задоволство.

Слатки оризови галети

Наместо класични колачиња, зошто да не направите брзи галети со ориз? Комбинациите што можете да ги направите со овој вид на здрава храна се бесконечни. Можете да ги користите за појадок, благ или солен, или едноставно како десерт. Оваа опција е особено убава кога станува збор за децата. Покрај тоа што галетите се вкусни, тие …

Печен ролат од омлет

Овој појадок содржи здрави состојки и има импресивен изглед, па верувам дека ќе посакате да го имате што поскоро на вашата трпеза! Овој ролат е совршен начин да се направи лесен и брз појадок за целото семејство без да останете со часови покрај шпоретот. Исклучително сочен и вкусен, верувам дека овој ролат ќе биде вашиот …

Шпанска кујна: Гаспачо супа ??

Оваа освежителна шпанска Гаспачо супа е неверојатно лесна за подготовка (15 минути) и е редовен оброк кај шпанските семејства за време на жешките летни денови. Поради таа причина и се служи ладна. Таа е природен извор на витамини (А, Ц и Е), јаглени хидрати, фосфор, железо, калциум и магнезиум. А да не заборавиме дека е …

Јајца со моцарела

Дозволете ми да го претворам појадокот во ваш омилен оброк, како што и треба да биде за да имате здрав живот! Јајцата со својата едноставност и многубројните можности за варијации претставуваат одличен појадок. Јас ќе направам многу вкусни рецепти за појадок со јајца, со детално објаснета постапка за приготвување и со едноставни состојки, така што …

Здрав ДОРИТОС чипс

Дали некогаш сте замислиле дека ќе имате можност да јадете Доритос чипс, БЕЗ ГРИЖА НА СОВЕСТ, кога и да посакате? Направив 2 експерименти пред да дојдам до овој совршен рецепт за Доритос, но, конечно еве го! Здрав, крцкав и вкусен! Оригиналните Доритос чипсови изобилуваат со маснотии и натриум хлорид – сол (во 12 чипсови има …

Руски палачинки со сирење ??

Руските палачинки со сирење наречени syrniki станаа мојот најнов омилен појадок, ужина, па дури и десерт. Заљубена сум во нив уште од првиот пат штом ги направив. И тоа ги прилагодив за да добијам здрава варијанта, и пак имаат совршен вкус!  Малку крцкаво однадвор и малку кремасто одвнатре. Мх! Ете идеја што да направите утре …

Крем супа од зеленчук

Кремава и вкусна, оваа супа буквално е течна радост во чинија. На овој блог ќе видите многу различни здрави крем супи, така што ќе имате многу опции за лесна и хранлива вечера. Погледнете го рецептот и воведете ги овие вкусни задоволства во репертораот на вашата дневна исхрана!

Кафе-Банана Сплит

Ручавте веќе? Епа сега време е за едно брзо и феноменално слатко искуство со прекрасен вкус и изглед. Бидете подготвени, со мене секогаш ќе имате брзи, здрави и вкусни десерти со кои ќе се почестите самите себе, вашето семејство, па дури и неочекуваните гости на врата 🙂 Целосно мој изум, ви го претставувам десертот кафе-банана …

Mакедонски рестован компир ??

Ви претставувам уште еден начин за подготовка на превкусни компири, а тоа е добро познатиот македонски рестован компир. Ова е само дел од мојата намера да ве убедам да ја отфрлите навиката за конзумирање на пржен помфрит, така што бидете подготвени, ќе споделам со вас уште многу начини за здрава подготовка на компири. Моја топла …

Израелска самбуса (здраво пециво) ??

Израелската самбуса (sambusaq – израелска варијанта на калцонето или емпанадата) е печено или пржено тесто кое има триаголна или форма на полумесечина. Рецептот припаѓа на еврејската кујна, а разни рецепти со самбуса се донесени во Израел од еврејските мигранти кои доаѓале од други земји на Блискиот Исток и Африка. Тоа е всушност едно навистина забавно …

Појадок: Омлет мафини

Ако сте дел од фановите кои обожаваат јајца за доручек, тогаш размрдајте ја вашата рутина за појадок со овие мини мафини. Ова е повеќе како 4 во 1 рецепт: 4 типа мафини со јајца за појадок кои можат да ги задоволат сите вкусови! Тие можат да се приготват предвреме и можат да се чуваат и …

Здрава Јафа торта (без печење)

Ви претставувам уште еден од моите вкусни пронајдоци! Во овој случај, здрава Јафа торта со вкус на портокал и чоколадо. Многу е лесна за правење, многу нискокалорична и полна со хранливи состојки. Кој би рекол дека ваквото задоволство може да биде добро за вашето здравје?

Здрави шпагети Cacio e Pepe ??

Можеби веќе имате чуено за познатиот италијански сос за тестенини – Cacio е Pepе. Ако не сте чуле, во буквален превод на италијански јазик, cacio e pepe значи „сирење и бибер“. И со тоа сте доста блиску до состојките на овој сос. Обично се прави со многу пармезан и црн пипер, но јас ви ја …

Здрави крекери

Сите можеме да се согласиме дека и возрасните, и децата, ама баш сите сакаме да грицкаме крекери! Наутро наместо појадок или за време на филм, не е важно. За среќа за сите нас, ви ја претставувам мојата најнова еурека: најздравите крекери што сте ги пробале досега! Тие се исклучително вкусни, крцкави и лесни за подготовка. …

Зачинет омлет со кисели краставички

Значи навистина го сакам омлетот наутро! Ни ја дава токму онаа количина на енергија која што ќе не движи сè додека не дојде време за ручек. Исто така, се препорачува како појадок особено доколку ви претстои ден исполнет со физички активности. Прочитајте го рецептот за овој вкусен омлет и освежителната салата што оди со него.

Здрави мафини со џем од боровинки

Домашните здрави мафини се многу подобри од било што и да купите од локалната пекара или слаткарница. Ги има од класични и едноставни мафини до специфични мафини полнети со фил. Како и да е, постојат многу варијанти на мафини и ние сите тие ќе ги приготвиме. Прочитајте го рецептот, а потоа изненадете ги вашите најблиски …

Македонска чорба од леќа ??

Како и другите билки од фамилијата на мешунки, леќата (Lens culinaris) содржи многу белковини. Таа е нутритивно многу богата храна. Покрај тоа, таа е моќно средство за намалување на нивото на холестерол во крвта, а помага и во одржувањето на нивото на шеќерот во крвта. Едно од најздравите македонски јадења е познатата чорба од леќа …

Здрав пудинг од чоколадо и портокал

Лесен за правење и исклучително вкусен рецепт за десерт којшто треба задолжително да се најде на вашата to-do листа. Имајте во предвид дека исто така е добар за вашето здравје. Направете го и споделете со мене дали ви се допаѓа!

Крцкави виџис компири

Ви ја претставувам причината поради која веќе со години не јадам помфрит. Тоа е затоа што најдов начин да ги приготвувам компирите на многу поздрав начин. Згора на тоа, тие се милион пати покрцкави и повкусни! А внатре меки како леб. Пробајте ги уште утре!

Овесни гранола плочки

Овесните енергетски плочки се здрава и вкусна опција за утрата во кои немаме време да појадуваме. Дополнително, овесот содржи бета глукан влакна, а тие значително помагаат во намалувањето на високото ниво на холестерол. Овој вкусен извор на енергија е совршена опција за започнување со работниот ден!

Чоколадна овесна каша

Овесот е едно од најздравите зрна на земјата. Преку многу научни студии е докажано дека дека овесот и овесната каша имаат многу здравствени придобивки. Некои од нив се намалување на телесна тежина, намалување на нивото на шеќер во крвта и намален ризик од срцеви заболувања. Со ваков оброк сигурно нема да прескокнете ниеден појадок!

Здрави киноа ќофтиња

За разлика од пченицата или оризот, киноата е чист протеин. Ги содржи сите осум основни аминокиселини. Таа има признание од страна на Обединетите нации како суперхрана за нејзините здравствени придобивки. Киноата е полна со диетални влакна, фосфор, магнезиум и железо. Исто така, не содржи глутен и многу лесно се вари. Фактите сугерираат дека е близу …

Пудинг од чиа и јагоди

Чиа е семе за јадење, кое доаѓа од пустинското растение Salvia hispanica, кое расте во Мексико. Потекнува уште од древните Маи и Ацтеки. „Чиа“ значи сила, и оттогаш овие ситни црни семиња се познати како енергетски засилувачи. Тоа има смисла, бидејќи чиа семињата се полни со здрави омега-3 масни киселини, јаглени хидрати, протеини, растителни влакна, …

Интегрална пита со праз

За добро утро, замислете пита, штотуку извадена од рерна, крцкава, вкусна и со неодолив мирис! А притоа приготвена здраво, без бело брашно, сол и квасец. Уште да извадиме на маса јогурт и доматче, па денот може совршено да започне!

Марокански кускус со куркума ??

Кускус е вид тестенина, по потекло од Мароко. Овие ситни топчиња од гриз-брашно се традиционално јадење на северноафричката и медитеранска кујна. Се карактеризираат со жолтеникава боја и се користат како состојка во многу јадења и салати. Имено, кускус претставува одлична замена за ориз. Меѓутоа, една шолја кускус има околу 180 калории, далеку помалку во споредба …

Македонска пита со спанаќ, сирење и интегрално брашно ??

Што сè има во 100 грама спанаќ? Има само 23 калории. Содржи солидна количина растворливи растителни влакна и се препорачува во програмите за намалување на холестеролот во крвта. Има околу 25 проценти од дневните потреби од железо. Има 4 пати повеќе од дневните потреби на витамин К. Витаминот К игра клучна улога во зајакнувањето на …

Сладок компир со сос чили гвакамоле ??

Слатките компири се хранливи, богати со растителни влакна и многу вкусни. Може да се јадат варени, печени или пржени. На пример, следниот рецепт ќе ви овозможи одличен извор на бета-каротин, витамин Ц и калиум. Исто така, со овој оброк ќе внесете и многу други витамини и минерали. Па, што чекаме?

Вегански тестенини со тиквички ??

Најдоброто нешто во врска со тестенините е тоа што е се разновидни и многу вкусни. Подгответе се за стотици рецепти со начини како да направите здрави тестенини во вашата кујна. На пример, веганските тестенини со тиквички кои ви ги прикажувам подолу се нешто за кое ќе зборувате со денови.

Интегрална пита со сирење

Кој вели дека интегралната пита треба да биде тврда сув и без вкус? Овој рецепт за 100% интегрална пита го одликува оној пријатен зрнест вкус што сите го сакаме. Тој се добива со совршена површинска крцкавост и неодоливо сочен фил.

Шарена салата

Без разлика дали е прилог или пак е главна ѕвезда на трпезата, ниту едно мени не е комплетно без салата. Преку рецептите за салата кои ќе ги споделам со вас во иднина, ќе ви покажам зошто толку ги сакам. А исто така и зошто треба и вие да ги засакате.

Зачинети јајца на око

Јајцата се одличен избор на храна за појадок. Тие се богат извор на протеини, во чиј состав влегуваат 9 есенцијални аминокиселини. Исто така, треба да знаете дека белката на јајцето не содржи холестерол, а жолчката од јајцето е извор на витамин А, Д и Е. Тие се еден од моите омилени појадоци, и преферирам да …

Мајонез од тиквички и лук

Нели е послатко кога салатата што ја јадеме е сочна поради превкусниот дресинг? Или кога крцкавите лепчиња за појадок ги премачкуваме со одличен намаз? Колку би било убаво да имаме совршен сос за месо, зеленчук или тестенини, во нашиот фрижидер, секогаш кога ќе ни притреба? Овој здрав мајонез е нешто коешто јас ќе го направам …

Чоколадно смути во чинија

Појадок толку вкусен, што едвај ќе чекате да се разбудите наутро доколку ви е на дневен репертоар! Може да се конзумира и како десерт, само со половина количина од наведената за 1 порција.