Здрав овесен оброк со банани и ореви

Здрав овесен оброк со банани и ореви е вкусен начин да го започнете денот! Подгответе го овој појадок за само неколку минути уште од претходната вечер, оставете го да отстои преку ноќ во фрижидер и наутро ќе ве чека нешто слатко за појадок! На здравје!

Домашен Чоко-Ванила пудинг

Потребни ви се само неколку вообичаени состојки со цел оваа здрава експлозија да се случи во вашиот дом. Колку време ви треба за да го направите овој пудинг? Само 10 минути! Верувајте ми дека ќе се заљубите во него! Вашите пријатели исто ќе го засакаат, а вашите деца ќе го обожаваат!

Француски тост

Ок, сега и официјално можам да кажам дека нема подобар начин да се започне денот од ден започнат со француски тост за појадок! Прелесен е за подготовка и е неверојатно вкусен!

Здрави палачинки од овесни снегулки

Ниту една нездрава торта или колаче не може да ми ја разбуди желбата за благо штом можам да си направам ваков здрав десерт дома. Можете ли да верувате дека сите состојки од кои се направени овие палачинки се всушност добри за вашата исхрана? Уверете се и сами!

Празнична пита со јаболка

Моите новогодишни и божиќни желби за вас оваа година се следниве: срце исполнето со топлина, куќа исполнета со заносен мирис на јаболко и цимет, како и многу здрави јадења со вкус толку добар како вкусот на оваа пита со прелив од карамела ️♥️ Празниците може да започнат! Бидете сите здрави и радосни секој ден!

Домашен мус со киви

Ви го претставувам најновиот производ на мојата креативност, едноставен и вкусен десерт што може да се приготви за неколку минути. Потребни ви се само неколку едноставни состојки и процесор за храна (блендер). Уживајте во вашата здрава ужинка!

Крцкави Виџис моркови

Веќе го знаете мојот рецепт за виџис компири, па еве уште еден рецепт, малку поинаков, но исто вкусен и крцкав. Секој од вас којшто досега не знаеше како да стане љубител на здравиот морков, еве ја вашата прилика! Направете си само здрави сосчиња за мацкање, на пример со лук и грчки јогурт или мед-сенф сос …

Здрав пудинг од просо со вкус на ванила

За денес ви приготвив еден ултра вкусен и нутритивен десерт кој ќе го обожавате. Главната состојка за да го направите е просо. Подолу е објаснето се’ што треба да знаете за оваа феноменална состојка. Просото е една од најстарите, но и најздравите житарки. Денес оваа безглутенска житарица се користи за подготовка на различни јадења во …

Здрави Marble колачиња (без печење)

Ви го претставувам мојот најнов експеримент за здрави колачиња, кој излезе како од бајка! Не двоумете се да поминете 15 минути во вашата кујна за да ги направите овие неверојатно лесни, вкусни и здрави задоволства. Не содржат ниту грам шеќер и брашно, а сепак имаат вкус на најдобриот чоколаден десерт што некогаш сте го пробале! …

Домашна гранола со цимет (здрави мусли)

Ајде луѓе! Инспирирајте се да експериментирате со сопствениот појадок и да бидете горди на сите неверојатни работи кои можете да направите со свои две раце и со малку креативност. Овој рецепт за гранола или здрави мусли не содржи шеќер, направен е од целосно хранливи состојки и може да се чува до еден месец во некоја …

Зачинет и жежок сок од портокал

Во еден од изминатите денови, јас и моето момче се вративме од планинарење, целите такви среќни и уморни, но и по малку измрзнати, па тој доби една генијална идеја: да проба да направи топол сок од портокал за двајцата штом се вратиме дома, да ни биде слатко, а воедно и што побрзо да се згрееме. …

Здрави TWIX колачиња

Дали може да се сетите на одличниот и крцкав вкус на чоколадите TWIX? Епа јас ги рекреирав за вас во здрава верзија. Ќе почувствувате загарантирана неизмерна среќа со секој залак. И, што е најважно, вашите деца ќе ги обожаваат!

Лате со вкус на тиква

Дечки, пред неколку дена гледав еден филм во којшто имаше сцена со една девојка која пиеше од популарното кафе лате со вкус на тиква од Starbucks. После првата голтка од кафето таа рече дека тоа е најубавиот есенски вкус што некогаш го пробала. И погодете што? Јас си помислив, ОК, сега морам да направам домашно …

Чоколадни протеински палачинки

Порано никогаш не можев ни да замислам дека овој десерт со неверојатен изглед може да биде здрав. А сепак, ова што го гледате е целосно здраво! Можеме да претвориме сè во здрава храна, само бидете тука со мене и не плашете се да влезете во вашата кујна и да создавате чуда!

Капучино колач без брашно

За денес имаме еден превкусен и лесен колач, со неверојатно сочна внатрешност и арома на којашто ќе се сеќавате со денови. И замислете, не ви треба брашно! Целосно здраво и препорачано за сите љубители на благо, а верувам дека ве има доста. 🙂 И замислете го овој колач во прилог со шолја капучино. Совршено! Нека …

Вегански десерт со мелени овесни снегулки

Овој пудинг може да го направите и да го јадете како појадок или десерт. Многу е вкусен и освежувачки и верувајте дека би го обожавале сите возрасти! Подгответе го и оставете го да отстои во фрижидер барем 1 час за најдобар вкус. Рецептот за здравиот џем кој се користи како состојка го имате тука.

Здрав џем од праски и џимет

Направете си го веднаш (се прави 20 минути), а потоа експериментирајте и со други овошја за да видите колку убави џемови ќе ви излегуваат, со 0% шеќер, богати со нутритивни вредности и превкусни! Па уште во комбинација со некој путер од јатки или путер од кикирики? Или во overnight oatmeal? Или во мафини? Предобро! на …

Здрав Лимонов Тарт

Ви го претставувам мојот здрав лимонов тарт со неверојатно освежувачки вкус кој зрачи со убавина и со здравје! Рецептот е веќе објавен во списанието ,,Добра Храна” на ,,Убавина и Здравје”, а од денес може да го најдете и овде.

Здрави домашни крекери со сирење

Зависникот од здрави домашни грицки се пријавува на должност! Овие крекери со сирење се домашни, вкусни, хранливи и економични. Контролирајте што внесувате во својот организам преку конзумирање храна којашто сами ќе си ја направите, не можам да го кажам ова онолку пати колку што би било доволно поради неговата важност. И плус, овие грицки се …

Шведски здрави ролни со цимет (Kanelbullar) 🇸🇪

Kanelbullar е класика во шведските кафулиња и домови (време на фика – време за пријатели и колеги да споделат шолја кафе и колаче). За време на златното доба на домашното печење во Шведска, ваквите забави се претворија во мини-фабрики за разни пецива и колачи. Оваа традиција и ден денес живее во Шведска. Ако престојувате таму …

Смути Предизвик Ден 5: Магента смути

Ви го претставувам моето смути за ДЕН 5 од Смути Предизвикот на Bet You’re Hungry! Ќе го наречам Магента смути поради неговата боја, а го сакам поради тоа што внатре има лубеница и еден куп здравје во чаша! Јас ги користев следниве состојки: замрзнат спанаќ, лубеница, боровинки, банана, малини, урми, грчки јогурт, ленено семе и …

Смути Предизвик Ден 4: Жолто смути

Ви го претставувам моето смути за ДЕН 4 од Смути Предизвикот на Bet You’re Hungry! Ќе го наречам Жолто смути поради жолтата боја, а го сакам поради тоа што ме потсетува на лето и сонце! Плус, содржи овошје коешто го имаме токму во овој период. Згора на тоа, има и антиинфламаторно дејство поради куркумата којашто …

Смути Предизвик Ден 3: Чоко смути

Ви го претставувам моето смути за ДЕН 3 од Смути Предизвикот на Bet You’re Hungry! Ќе го наречам Чоко смути поради кафеавата боја, а и поради одличниот чоколаден вкус. Јас ги користев следниве состојки: блитва, боровинки, банана, праска, ленено семе, бадемово млеко, ванила екстракт и какао. На здравје!

Смути Предизвик Ден 2: Зелено смути

Ви го претставувам моето смути за ДЕН 2 од Смути Предизвикот на Bet You’re Hungry! Ќе го наречам зелено смути поради зелената боја, а многу ми се допаѓа поради тоа што знам дека преку него добивам повеќе нутритивни бенефиции отколку што добивам со било кое друго смути. Јас ги користев следниве состојки: замрзнат спанаќ, краставица, …

Здрави палачинки (2 верзии)

Како би се чувствувале ако ви дадам сладок рецепт за палачинки кој е истовремено и здрав и вкусен? И вие и вашите деца ќе ги обожавате ваквите палачинки! Ви нудам две верзии (и двете испробани и фукционираат совршено), можете да ја направите било која опција што ви се допаѓа во зависност од состојките кои моментално …

Баунти колачи со малини: без печење

Ова е едно од моите последни креации за слатко и здраво задоволство. Брзо, многу лесно и екстремно вкусно! Бев инспирирана од чоколадото Баунти и желбата да направам здрава верзија од него, но во меѓувреме сакав да додадам и свежина од малини. Фeноменален вкус! Се чуваат во обичен фрижидер и се јадат многу брзо 🙂

Смути од праски во чинија

Ова е еден од моите омилени појадоци, приготвен во вид на кремасто уживање со свежи праски и други здрави состојки. И секогаш оди совршено во комбинација со добра книга.

Салата од лубеница, сирење и нане

Оваа уникатна комбинација може да се користи и како салата и како десерт – но пред сè, таа е совршена за ова лето. Салатата со зрела лубеница во комбинација со сирење и нане во мојов случај е едноставно зачинета со маслиново масло и лимонов сок, и верувајте – има феноменален вкус. Слатко-солена комбинација која ќе …

Здрав и лесен чиз кејк (без печење)

Денес го имам за вас совршениот чизкејк којшто може да го јадете без грижа на совест, направен без брашно и без шеќер! Нискокалоричен, кремаст и апсолутно вкусен! Неверојатна мешавина направена од неколку различни јаткасти плодови, урми, грчки јогурт (грчки јогурт Олимпус во мојот случај), како и мојот претходно објавен лесен и здрав џем како завршен …

Освежувачко Нохито или безалкохолно Мохито

Популарноста на коктелот Мохито започна со Ернест Хемингвеј за време на неговиот престој во Куба, каде што всушност е и за првпат направено. Се вели дека оригиналното Мохито било користено како медицински пијалок со цел спречување на пневмонија на островот Куба. Мојо е африкански збор за магија, за што сите знаеме дека може да се …

Здрав и крцкав пилешки нагетс

Овие здрави и крцкави нагетси од пилешко месо се прекриени со крцкав корнфлекс наместо брашно/лебни трошки и наместо да се пржат, тие се печат. Всушност, воопшто не користам масло! Потребни ви се само неколку состојки за да ги направите совршени, заедно со 3 здрави сосови (за кои исто така го споделувам рецептот со вас), па …

Лесен и незасладен домашен џем од малини

Овој здрав рецепт за мала количина на џем не содржи тон шеќер како што тоа е вообичаено во стандардните џемови и е многу лесен и брз за правење. Вкусот може да варира според личниот избор и она што е при рака од аспект на овошје. Боровинки, јагоди или малини се мојот вообичаен избор за овој …

Интегрални ѓевреци: Песто Капрезе

Е многу сакам интегрални ѓевречиња, идеални се за појадок и може да ги земете со вас и јадете каде што ќе посакате. За денес ви подготвив превкусна комбинација на овие ѓевреци, а тоа е со песто сос и со мини капрезе салата. Верувајте, многу вкусна комбинација! Ѓевреците може и да ги купите доколку се направени …

Крцкав и печен: Помфрит од сладок компир

Уживајте во овие крцкави слатки компири, печени во рерна, како закуска со омилениот здрав сос или како прилог на некое главно јадење. Имате деца кои не јадат зеленчук? Верувајте ми, тие толку многу ќе ги засакаат овие компирчиња, што нивната кожа ќе блеска од бета-каротен (голем извор на витамин А). Слатките компири исто така се …

Тарт од боровинки

Како и да го пресечете, овој здрав тарт од боровинки е совршен летен десерт! Прочитајте го рецептот и научете како да го направите ова неверојатно вкусно и кремасто задоволство.

Слатки оризови галети

Наместо класични колачиња, зошто да не направите брзи галети со ориз? Комбинациите што можете да ги направите со овој вид на здрава храна се бесконечни. Можете да ги користите за појадок, благ или солен, или едноставно како десерт. Оваа опција е особено убава кога станува збор за децата. Покрај тоа што галетите се вкусни, тие …

Смути од боровинки и ванила

Доколку сте расположени за природен енергетски пијалок или освежителен појадок, обидете се да направите еден од моите хранливи пијалоци користејќи сезонско овошје или зеленчук. Овој пат, го подготвив овој превкусен пијалок. Ќе добиете течност со текстура помеѓу сок и смути, а ќе добиете и преубава боја. Јас кога го направив го снема за неколку минути, …

Здрав ДОРИТОС чипс

Дали некогаш сте замислиле дека ќе имате можност да јадете Доритос чипс, БЕЗ ГРИЖА НА СОВЕСТ, кога и да посакате? Направив 2 експерименти пред да дојдам до овој совршен рецепт за Доритос, но, конечно еве го! Здрав, крцкав и вкусен! Оригиналните Доритос чипсови изобилуваат со маснотии и натриум хлорид – сол (во 12 чипсови има …

Руски палачинки со сирење ??

Руските палачинки со сирење наречени syrniki станаа мојот најнов омилен појадок, ужина, па дури и десерт. Заљубена сум во нив уште од првиот пат штом ги направив. И тоа ги прилагодив за да добијам здрава варијанта, и пак имаат совршен вкус!  Малку крцкаво однадвор и малку кремасто одвнатре. Мх! Ете идеја што да направите утре …

Кафе-Банана Сплит

Ручавте веќе? Епа сега време е за едно брзо и феноменално слатко искуство со прекрасен вкус и изглед. Бидете подготвени, со мене секогаш ќе имате брзи, здрави и вкусни десерти со кои ќе се почестите самите себе, вашето семејство, па дури и неочекуваните гости на врата 🙂 Целосно мој изум, ви го претставувам десертот кафе-банана …

Израелска самбуса (здраво пециво) ??

Израелската самбуса (sambusaq – израелска варијанта на калцонето или емпанадата) е печено или пржено тесто кое има триаголна или форма на полумесечина. Рецептот припаѓа на еврејската кујна, а разни рецепти со самбуса се донесени во Израел од еврејските мигранти кои доаѓале од други земји на Блискиот Исток и Африка. Тоа е всушност едно навистина забавно …

Здрава Јафа торта (без печење)

Ви претставувам уште еден од моите вкусни пронајдоци! Во овој случај, здрава Јафа торта со вкус на портокал и чоколадо. Многу е лесна за правење, многу нискокалорична и полна со хранливи состојки. Кој би рекол дека ваквото задоволство може да биде добро за вашето здравје?

Здрави крекери

Сите можеме да се согласиме дека и возрасните, и децата, ама баш сите сакаме да грицкаме крекери! Наутро наместо појадок или за време на филм, не е важно. За среќа за сите нас, ви ја претставувам мојата најнова еурека: најздравите крекери што сте ги пробале досега! Тие се исклучително вкусни, крцкави и лесни за подготовка. …

Здрави мафини со џем од боровинки

Домашните здрави мафини се многу подобри од било што и да купите од локалната пекара или слаткарница. Ги има од класични и едноставни мафини до специфични мафини полнети со фил. Како и да е, постојат многу варијанти на мафини и ние сите тие ќе ги приготвиме. Прочитајте го рецептот, а потоа изненадете ги вашите најблиски …

Здрав пудинг од чоколадо и портокал

Лесен за правење и исклучително вкусен рецепт за десерт којшто треба задолжително да се најде на вашата to-do листа. Имајте во предвид дека исто така е добар за вашето здравје. Направете го и споделете со мене дали ви се допаѓа!

Овесни гранола плочки

Овесните енергетски плочки се здрава и вкусна опција за утрата во кои немаме време да појадуваме. Дополнително, овесот содржи бета глукан влакна, а тие значително помагаат во намалувањето на високото ниво на холестерол. Овој вкусен извор на енергија е совршена опција за започнување со работниот ден!

Пудинг од чиа и јагоди

Чиа е семе за јадење, кое доаѓа од пустинското растение Salvia hispanica, кое расте во Мексико. Потекнува уште од древните Маи и Ацтеки. „Чиа“ значи сила, и оттогаш овие ситни црни семиња се познати како енергетски засилувачи. Тоа има смисла, бидејќи чиа семињата се полни со здрави омега-3 масни киселини, јаглени хидрати, протеини, растителни влакна, …

Чоколаден мус без чоколадо

Поздрав до сите страствени љубители на чоколадо, знам дека би го јаделе секој ден! Денес за вас имам здрава замена за десерт од чоколадо којашто е екстремно вкусна и едноставна. Дополнително на тоа, може да ја приготвувате во најразлични варијанти додавајќи различни дополнителни состојки.

Тропска торта (без печење)

Сакате да направите торта, но немате рерна? Или имате рерна, но немате време? Обидете се со некои од моите рецепти за торта од фрижидер, едноставни идеи за торти кои се прават брзо и се совршени за да ги изненадите вашето семејството и пријателите. Станете уметник во правењето торти без печење. Пробајте ја оваа тропска торта.