Моцарела кускус

Се прашувате како да приготвите кускус? Знаете ли дека не се користи само за салати? Можете да користите кускус како еден вид на ситни тестенини и да приготвите вкусна и здрава паста во било кое време. Еве на пример, баш како во овој апсолутно вкусен, здрав и лесен рецепт со кускус и комбинација од лук, …

Филипинска Мунго чорба

Гинисанг Мунго е филипинска пикантна чорба која се прави со грав од мунг, лук, домати и зачини и е неверојатно здрава и вкусна. Бидејќи немав азиски грав од мунг, експериментирав и чорбата ја направив со црвена леќа. Како личност која не е голем обожавател на леќата, можам да кажам дека ова е најдоброто нешто што …

Bet You’re Hungry салата

Јас ќе ја наречам „Bet You’re Hungry салата“ бидејќи продолжив да ја приготвувам со истите состојки од денот кога ја смислив во мојата кујна, и тоа само преку едноставно комбинирање на дел од намирниците кои во тој момент ги имав во фрижидерот. Во нашиот дом веќе подолг период ова е еден од нашите омилени појадоци, …

Македонска кујна: Полнети пиперки

Денес ви претставувам рецепт за јадење кое важи за едно од најомилените кај македонскиот народ. Полнетите пиперки се пред сè здрави, а исто така се лесни за вашиот дигестивен систем. Инструкциите за припрема на ова јадење се многу лесни за следење и верувајте дека доколку го подготвите ова јадење ќе бидете многу горди на себе …

Пита од прокељ

Знам колку многу е здрав прокељот, па затоа решив да си купам од него (како што правам со многу други здрави состојки), па дури потоа да смислам идеја како да го зготвам на начин што би создала здрав, а сепак вкусен оброк. Ова е еден од моите експериментални рецепти што се покажа како многу, многу …

Македонска кујна: Бакардан или Качамак

За денес ви приготвив еден од најстарите, највкусните и најздравите македонски специјалитети: качамак или бакардан. Ова јадење се приготвува многу лесно, а ќе ви треба само палента (или пченкарно брашно), грчки јогурт, путер, сирење и малку пршута по желба. Пченкарното брашно има многу позитивно влијание на целокупното здравје на човекот, а најважната работа кај ова …

Мароканско пилешко во шафран 🇲🇦

Мароканското пилешко во шафран е неверојатно ароматично јадење, многу лесно за подготовка и ви нуди неверојатни нови вкусови! Историјата на шафранот датира уште пред 3000 години и тој е еден од најскапите зачини што се користат во Ајурведата. Содржи антиоксиданти кои го зајакнуваат имунитетот и има антиинфламаторни и анти-габични својства. Медицинските својства на шафранот се …

Македонска кујна: Сарма

Ви претставувам едно од највкусните македонски јадења: сарма. Во основа се работи за полнети листови од зелка кои се подготвуваат претежно во зима. Бидејќи се подготвува во поголеми количини, сармата обично се јаде неколку дена. Ако можете да одолеете на искушението, послужете ја следниот ден после подготовката, затоа што тогаш има уште подобар вкус! И …

Мексиканско Chili Con Carne 🇲🇽

„Chili Con Carne“. Три мали зборови кои опишуваат едно прекрасно јадење. Денес го носам овој мексикански специјалитет директно во вашата кујна! Може да го комбинирате со ориз или да го завиткате во тортилја со малку салата. Во секој случај – ќе го обожавате!

Тајландско пилешко во сос од кикирики 🇹🇭

Според резултатите од анкетата што вчера ја објавив на story, увидов дека и вие сте добиле желба за некој специјалитет од азиската кујна. Ви претставувам еден извонреден тајландски рецепт, именуван како пилешко во сос од кикирики. Има егзотичен вкус и совршено одговара со прилог од компири или ориз. На здравје!

Највкусното пире од карфиол

Овој рецепт е толку лесен и здрав што едноставно ќе го обожавате! Многу го сакам стандардното пире од компири, но не секој го сака, па решив да ви понудам алтернатива. Ова е толку добра алтернатива, што дури и луѓето кои воопшто не сакаат зеленчук ќе ја обожаваат! Вкусот е неверојатен, јас веќе се префлив на …

Руска кујна: Пилешко Строганов

Пилешкото Строганов е едно од моите омилени странски јадења, а сега го прилагодив со здрави состојки и со фантастичен вкус на лешник што го добив експериментирајќи. Превкусно!

Крем леќа со таан

Порано бев цврст поборник против леќата, но знаејќи ги нејзините богати хранливи вредности, решив да вложам напор и да направам неколку експерименти за да дојдам до оброк од леќа што ќе ми се допадне. Го направив сето тоа и верувајте ми дека вредеше! Вака приготвената леќа не само што ми се допаѓа, туку изненадувачки многу …

Ќофтиња од тиквички и компири

Овој рецепт е многу лесен за правење и вклучува само неколку едноставни состојки. Ова е всушност еден од моите омилени начини за подготовка на тиквички! Овие ќофтиња не содржат млеко, а вашите деца ќе ги обожаваат! Верувам дека не треба да ви кажувам колку е здрав зеленчукот за вашата исхрана, а неговите хранливи вредности вака …

Паста во крем сос од таан 🇮🇹

Сосот од таан се состои од неколку едноставни состојки – таанот е ѕвезда на овој рецепт. Таанот е богат, кремаст путер направен од мелени сусами, можете да го најдете во секој маркет. Таанот е прилично нискокалоричен и богато со растителни влакна, протеини и неколку важни витамини и минерали. Неверојатно добро оди во комбинација со свеж …

Здрава пица со брашно од овесни снегулки 🇮🇹

Ви ја претставувам мојата пица, чијшто рецепт покрај на мојот блог можете да го најдете и во најновиот број на магазинот ,,Убавина и Здравје”. Направена е со тесто од овесни снегулки која не само што не предизвикува грижа на совест, туку е и препорачана за исхрана поради хранливите состојки кои ги содржи. А згора на …

Полнети компири со сино сирење

Обожавам компири во секоја форма и верувале или не, заклучив дека највкусните компири се подготвени на наједноставен начин и тоа за мене е фасцинантно! Имајте го предвид овој здрав оброк за вашиот следен ручек! Комбинирајте ги компирите со зеленчук или пилешки ражничи.

Пилешко Хаваи (со ананас)

Овозможете си ментален одмор на Хаваите додека уживате во ова пилешко маринирано во мешавина од ананас и некои други слатки и зачинети состојки. Вкусете го овој егзотичен деликатес што побрзо!

Лесна лазања со модри патлиџани

Ако барате лесна, вегетаријанска лазања, ова е вистинскиот рецепт за вас. Како што може да претпоставите по насловот, вистинската лазања се заменува со модри патлиџани, ама има и други вкусни состојки во неа. Погледете го рецептот и видете за што зборувам.

Француска кујна: Poulet à la Moutarde (Пилешко во сенф) ??

Ви претставувам нов вид на пилешко месо кое се топи во уста и мора да го пробате. Poulet à la Moutarde е рустикален француски оброк којшто се приготвува за кратко време и верувајте дека претставува големо гурманско задоволство за секој љубител на сенф. Пробајте го што поскоро!

Здрава касерола со киноа

Денес ви претставувам еден брз и вкусен оброк, кој може да се користи во било кој ден од денот (појадок, ручек или вечера). Нутритивно богат, а воедно екстра лесен за варење и што е најважно: ултра вкусен. Пробајте ја уште денес оваа касерола, верувајте ќе се изненадите од одличниот вкус.

Шпанска кујна: Паеља со школки ??

Дали некогаш сте слушнале за најпознатото шпанско јадење: Паеља? Го пробав минатата година за време на мојата посета на Барселона, и само едно ќе кажам: има рајски вкус! Веднаш знаев дека морам да го рекреирам во мојот дом. Сите љубители на шпанската паеља што ја пробале низ светот се чини дека се согласуваат околку една …

Интегрални шпагети во крем сос од печурки и рукола ??

Направете го овој кремаст оброк од тестенини со печурки во деновите кога ви треба голема чинија комфор. Печурки, пармезан, бело вино и уште некои други магични компоненти. Превкусно!

Медитеранска кујна: Чистени школки во сос од вино и лук

Едноставно ја обожавам морската храна и фактот колку е вкусна, а здрава. Во случајов школките, тие се богати со протеини и имаат минимална количина на маснотии. Тоа значи дека ова е одлична вест за секој којшто е подложен на диета со ограничена калории, бидејќи потврдува дека е можно да уживате во возбудливи и здрави оброци, …

Печени компири во пиво

Пивото содржи фолна киселина и не е штетно доколку се пие во мошне умерени количини – напротив, телото има корист од овој тип на киселина. Во случајов јас одлучив да го конзумирам преку храна бидејќи на тој начин не предизвикува надуеност, а и не секој е обожавател на директниот вкус на пиво. Компирите приготвени во …

Котлети од лосос печени во фолија

Екстра брз и екстра здрав ручек! Што подобро од лосос? Навистина, лососот не евтин да се купи свеж, но замрзнатите котлети од лосос даваат речиси ист ефект во однос на вкусот, а се далеку поевтини. Верувајте, секој залак вреди! А тоа дека ова превкусно јадење се подготвува за 30 минути е сосема друга категорија на …

Пилешко во сос од буковка

Буковката е една од најхранливите и здрави видови на печурки. Содржат минимален број на калории и немаат маснотии. Тие се екстремно корисни за намалување на нивото на холестерол, можат  да влијаат во деактивација на воспаленија и да го зајакнат здравјето на мозокот затоа што се полни со антиоксиданти и безброј на витамини. Што друго да …

Интегрални тестенини Пене Болоњезе ??

Болоњезе сосот, познат кај италијаните како ragù alla bolognese, (или едноставно ragù) е сос од месо, доматно пире и вино и е типичен за градот Болоња, Италија. Погледнете ја оваа 100% здрава варијанта на сосот, во комбинација со вкусни интегрални тестенини.

Здрав и крцкав пилешки нагетс

Овие здрави и крцкави нагетси од пилешко месо се прекриени со крцкав корнфлекс наместо брашно/лебни трошки и наместо да се пржат, тие се печат. Всушност, воопшто не користам масло! Потребни ви се само неколку состојки за да ги направите совршени, заедно со 3 здрави сосови (за кои исто така го споделувам рецептот со вас), па …

Индиска кујна: Кокос Кари ??

Еве еден навистина прекрасен индиски оброк со невообичаена длабочина на вкус, кој сепак се прави со локални зачини. Бидете храбри и пробајте микс од слатко и солено, верувајте, тоа е вкус од сосема нова димензија! Тоа е оброк којшто може убаво се комбинира и со пилешко, но и со зеленчук. Како гарнир, препорачувам варен ориз …

Крем салата со компири

Кремаста, здрава, освежувачка и неверојатно вкусна салата. Од многуте начини на подготовка на компири, овој ми е еден од омилените. Прилог за било кое главно јадење или оброк – салата за ручек или вечера, ваш е изборот како ќе ја наменете.

Рижото Фунги со лук ??

Ова прекрасно кремасто рижото со вкус на лук, путер и печурки, е прекрасен рецепт, кој навистина вреди да се најде на менито во вашиот личен ресторан (читај: дома). Можете да го сервирате или за ручек или за вечера.

Шпанска кујна: Каталонска Ксато салата ??

Ксато е името на сосот по којшто е наречена оваа салата и претставува типичен каталонски деликатес (потекнува од Каталонија, Шпанија). Тоа е сос направен со неколку хранливи состојки, кои споени заедно даваат неверојатен вкус. Сосот најчесто се служи со риба (претежно туна) и маслинки, па затоа кога сето тоа ќе го споиме – ја добиваме …

Крцкав и печен: Помфрит од сладок компир

Уживајте во овие крцкави слатки компири, печени во рерна, како закуска со омилениот здрав сос или како прилог на некое главно јадење. Имате деца кои не јадат зеленчук? Верувајте ми, тие толку многу ќе ги засакаат овие компирчиња, што нивната кожа ќе блеска од бета-каротен (голем извор на витамин А). Слатките компири исто така се …

Здрав донер (со домашно пита лепче)

Направете си сами дома превкусен донер кебаб, без ни малку грижа на совест. Ви нудам комплетна верзија на здрав донер, оригинален вкус и изглед – со интегрално пита лепче и домашни сосеви. Здравата исхрана никогаш не била повкусна, нели?

Македонска кујна: Тава со спанаќ и ориз ??

Прекрасна, здрава и вкусна македонска тава која е убаво барем еднаш месечно да ја има на трпезата поради тоа што е многу нутритивно богата. Спанаќот може да го комбинирате и со блитва, зелје или коприви (покрај оризот). Многу е лесна и едноставна за правење, а вкусот е прекрасен во комбинација со кисело млеко! На здравје!

Фусили во домашен Песто сос ??

Песто сосот е лесен да се направи затоа што содржи само неколку состојки кои само треба да се спојат. Неговиот свеж вкус е совршено деликатесен, особено кога го комбинираме со свежо рендан пармезан и можеби некое бело вино. Ммм, совршено за ова лето. Песто сосот одговара со извртени тестенини, затоа пред подготовката на сосот, обезбедете …

Руска кујна: Здрава Мимоза салата ??

Руската салата Мимоза за прв пат се појавила во Советскиот Сојуз во раните 1970-ти, а нејзиното име се должи на нежното пролетно цвеќе мимоза. Тоа е поврзано со фактот дека и двете се подеднакво пријатни за окото, односно доминираат со убава светло жолта боја. Денес, практично сите ресторани во Русија гордо ја служат оваа салата, …

Рецепт на мајка ми: Печена риба

Во текот на моето детство, секогаш уживав во мирисот и вкусот на овој оброк! Ова е еден од највкусните рецепти на мајка ми, па со нејзина дозвола решив да го направам и да го споделам со вас. Дома, секогаш го правевме со крап, но денес го правев со ослиќ поради фактот дека е помалку калоричен …

Шпанска кујна: Гаспачо супа ??

Оваа освежителна шпанска Гаспачо супа е неверојатно лесна за подготовка (15 минути) и е редовен оброк кај шпанските семејства за време на жешките летни денови. Поради таа причина и се служи ладна. Таа е природен извор на витамини (А, Ц и Е), јаглени хидрати, фосфор, железо, калциум и магнезиум. А да не заборавиме дека е …

Крем пилешко со рукола

Многу сакам кремасти јадења и многу сум среќна кога ќе направам јадење кое е и кремасто и здраво. 🙂 Ова јадење го создадов спонтано, но излезе многу, многу вкусно! А тоа што е вкусно, мора да се сподели. Дефинитивно ќе го приготвам уште многу пати. Совршено се вклопува со виџис компири или салата како ганир.

Mакедонски рестован компир ??

Ви претставувам уште еден начин за подготовка на превкусни компири, а тоа е добро познатиот македонски рестован компир. Ова е само дел од мојата намера да ве убедам да ја отфрлите навиката за конзумирање на пржен помфрит, така што бидете подготвени, ќе споделам со вас уште многу начини за здрава подготовка на компири. Моја топла …

Француска кујна: салата Никозија ??

Ви ја претставувам популарната француска салата Никозија. На француски јазик се изговара: ​[niˈswaz], во случај ако ја нарачате во некој ресторан во Франција. И by the way, добар ти е францускиот акцент. 🙂 Тоа е салата којашто потекнува од францускиот град Ница. Традиционално се прави од мали компири, чери или обични домати, тврдо варени јајца, …

Пита со спанаќ и пилешко

Оваа пита е мојот автентичен изум што започна како обид да направам нешто обично од состојките кои ги имав, но излезе како нешто коешто МОРА да го пробате! Оваа пита е многу дигестивно лесна, а лесна е и за правење. Згора на тоа има и фантастичен вкус ! Целата е кремаста и со вкус на …

Здрави шпагети Cacio e Pepe ??

Можеби веќе имате чуено за познатиот италијански сос за тестенини – Cacio е Pepе. Ако не сте чуле, во буквален превод на италијански јазик, cacio e pepe значи „сирење и бибер“. И со тоа сте доста блиску до состојките на овој сос. Обично се прави со многу пармезан и црн пипер, но јас ви ја …

Мексиканска касерола со пилешко ??

Касеролите се всушност најневеројатниот начин да се готви во големи количини и да го погодите сечиј вкус во само една тава. Од нив исто така ќе ви останат превкусни остатоци за следниот ден или два. Ќе основам официјален фан клуб на касероли, и онака членот број еден е веќе тука. 🙂 Да не сака уште …

Пилешко во домашно приготвен слатко-кисел сос

Дозволете ми да ви ја претставам мојата вкусна верзија на едно познато кинеско јадење. Овој рецепт вклучува домашна верзија на популарниот, кинески сладок и кисел сос. Има ист вкус (дури и подобар), и НЕ содржи соја, шеќер и кечап. Со само неколку состојки и 5 минути од вашето време, овој слатко-кисел сос ќе го победи …

Индонезиска кујна: Nasi Kunyit (ориз во куркума) ??

Nasi Kunyit е ориз приготвен со куркума и некои други феноменални состојки. „Kunyit“ е индонезискиот збор за куркума, додека„Nasi“ значи ориз). Овој жолт ориз претставува познато индонезиско јадење кое во тамошните земји се служи за време на разни прослави, свадби и други специјални прилики (замислете, го послужуваат дури и за првата полна месечина на новороденчињата!). …

Кинеска кујна: Пилешко со зеленчук во вок тава ??

Можеби помислувате на кинеската брза храна кога ќе го слушнете зборот „вок“ и не сте баш далеку од вистината. Разликата е во тоа што таа брза храна не е нездрава како многу други во светот. Напротив, таа содржи и протеини и витамини. Вок тавата е кујнската алатка со којашто ќе направите мешавина од куп прекрасни …

Крцкави виџис компири

Ви ја претставувам причината поради која веќе со години не јадам помфрит. Тоа е затоа што најдов начин да ги приготвувам компирите на многу поздрав начин. Згора на тоа, тие се милион пати покрцкави и повкусни! А внатре меки како леб. Пробајте ги уште утре!

Авганистанско Сиик Кебаб Кари ??

Пред да ве запознаам со ова авганистанско јадење кое ЕДНОСТАВНО МОРА ДА ГО НАПРАВИТЕ, би сакала да споделам со вас нешто за азиската храна. Ќе видите многу азиски јадења на мојот блог бидејќи ги сметам за екстремно вкусни. Особено ја сакам храната кари, сметам дека таа е рајот во светот на храната. 🙂 Тука би …

Здрави киноа ќофтиња

За разлика од пченицата или оризот, киноата е чист протеин. Ги содржи сите осум основни аминокиселини. Таа има признание од страна на Обединетите нации како суперхрана за нејзините здравствени придобивки. Киноата е полна со диетални влакна, фосфор, магнезиум и железо. Исто така, не содржи глутен и многу лесно се вари. Фактите сугерираат дека е близу …

Медитерански тестенини ??

Рибата (вклучително туната и сардината) е здрава храна која му овозможува на организмот омега-3 масни киселини. Во овој случај ви приготвив тестенини со туна и уште некои интересни состојки. Само една напомена, поради количината на жива во туната, препорачлива доза на туна за еден човечки организам во текот на еден месец е максимум 6 просечни …

Марокански кускус со куркума ??

Кускус е вид тестенина, по потекло од Мароко. Овие ситни топчиња од гриз-брашно се традиционално јадење на северноафричката и медитеранска кујна. Се карактеризираат со жолтеникава боја и се користат како состојка во многу јадења и салати. Имено, кускус претставува одлична замена за ориз. Меѓутоа, една шолја кускус има околу 180 калории, далеку помалку во споредба …

Вегански тестенини со тиквички ??

Најдоброто нешто во врска со тестенините е тоа што е се разновидни и многу вкусни. Подгответе се за стотици рецепти со начини како да направите здрави тестенини во вашата кујна. На пример, веганските тестенини со тиквички кои ви ги прикажувам подолу се нешто за кое ќе зборувате со денови.

Шарена салата

Без разлика дали е прилог или пак е главна ѕвезда на трпезата, ниту едно мени не е комплетно без салата. Преку рецептите за салата кои ќе ги споделам со вас во иднина, ќе ви покажам зошто толку ги сакам. А исто така и зошто треба и вие да ги засакате.