Шпагети од тиквички ??

Количина 2 Порции Комплексност:Средна Подготовка: 10 мин. Готвење: 20 мин. Вкупно време 30 мин.

Здрави шпагети не мора да се само интегрални шпагети. Сте пробале ли тиквички за вашата совршена италијанска вечера?

Состојки

0/6 Состојки
Прилагоди број на порции

Инструкции

0/4 Инструкции
  • Тиквичките се сечат надолжно со специјална алатка и се пропржуваат на малку путер.
  • Во посебна тава го пропржуваме пилешкото на путер, претходно зачинето со бибер и вегета. Гответе 15 мин. на висока температура.
  • Месото го посипуваме со бешамел сосот и оставаме да се соедини добро на тивок оган (готвиме уште 5 минути).
  • Шпагетите од тиквички ги посипуваме со месото во сос, а од горе посипуваме сушен босилек.