Филипинска Мунго чорба

Гинисанг Мунго е филипинска пикантна чорба која се прави со грав од мунг, лук, домати и зачини и е неверојатно здрава и вкусна. Бидејќи немав азиски грав од мунг, експериментирав и чорбата ја направив со црвена леќа. Како личност која не е голем обожавател на леќата, можам да кажам дека ова е најдоброто нешто што …

Индиска кујна: Акоори

Дали сте подготвени за вашиот нов викенд појадок или brunch? Ви претставувам Акоори – индиски смецијалитет со зачинети јајца кои се изобилуваат со вкусови. Исполнете го вашиот дом со мирис на неверојатно вкусно индиско јадење!

Тајландско пилешко во сос од кикирики 🇹🇭

Според резултатите од анкетата што вчера ја објавив на story, увидов дека и вие сте добиле желба за некој специјалитет од азиската кујна. Ви претставувам еден извонреден тајландски рецепт, именуван како пилешко во сос од кикирики. Има егзотичен вкус и совршено одговара со прилог од компири или ориз. На здравје!

Израелска кујна: Шакшука ??

Шакшука е лесен и здрав појадок (може да биде и ручек) во Израел, а познат е и во другите делови на Блискиот исток и Северна Африка. Тоа е едноставна комбинација на сочни домати, кромид, лук, превкусни зачини и интересно подготвени јајца. Ви гарантирам дека овој рецепт ќе го направите повеќе од еднаш. Покрај што Шакшуката …

Индиска кујна: Кокос Кари ??

Еве еден навистина прекрасен индиски оброк со невообичаена длабочина на вкус, кој сепак се прави со локални зачини. Бидете храбри и пробајте микс од слатко и солено, верувајте, тоа е вкус од сосема нова димензија! Тоа е оброк којшто може убаво се комбинира и со пилешко, но и со зеленчук. Како гарнир, препорачувам варен ориз …

Израелска самбуса (здраво пециво) ??

Израелската самбуса (sambusaq – израелска варијанта на калцонето или емпанадата) е печено или пржено тесто кое има триаголна или форма на полумесечина. Рецептот припаѓа на еврејската кујна, а разни рецепти со самбуса се донесени во Израел од еврејските мигранти кои доаѓале од други земји на Блискиот Исток и Африка. Тоа е всушност едно навистина забавно …

Пилешко во домашно приготвен слатко-кисел сос

Дозволете ми да ви ја претставам мојата вкусна верзија на едно познато кинеско јадење. Овој рецепт вклучува домашна верзија на популарниот, кинески сладок и кисел сос. Има ист вкус (дури и подобар), и НЕ содржи соја, шеќер и кечап. Со само неколку состојки и 5 минути од вашето време, овој слатко-кисел сос ќе го победи …

Индонезиска кујна: Nasi Kunyit (ориз во куркума) ??

Nasi Kunyit е ориз приготвен со куркума и некои други феноменални состојки. „Kunyit“ е индонезискиот збор за куркума, додека„Nasi“ значи ориз). Овој жолт ориз претставува познато индонезиско јадење кое во тамошните земји се служи за време на разни прослави, свадби и други специјални прилики (замислете, го послужуваат дури и за првата полна месечина на новороденчињата!). …

Кинеска кујна: Пилешко со зеленчук во вок тава ??

Можеби помислувате на кинеската брза храна кога ќе го слушнете зборот „вок“ и не сте баш далеку од вистината. Разликата е во тоа што таа брза храна не е нездрава како многу други во светот. Напротив, таа содржи и протеини и витамини. Вок тавата е кујнската алатка со којашто ќе направите мешавина од куп прекрасни …

Авганистанско Сиик Кебаб Кари ??

Пред да ве запознаам со ова авганистанско јадење кое ЕДНОСТАВНО МОРА ДА ГО НАПРАВИТЕ, би сакала да споделам со вас нешто за азиската храна. Ќе видите многу азиски јадења на мојот блог бидејќи ги сметам за екстремно вкусни. Особено ја сакам храната кари, сметам дека таа е рајот во светот на храната. 🙂 Тука би …

Индиска Кујна: Гарам Масала Кари со спанаќ и пилешко ??

Индиската кујна е една од најразновидните кујни во светот. Индиски зачини може да набавите во било која продавница за зачини во европските градови, а може да нарачате и online.