Моцарела кускус

Количина 1 Порција Комплексност:Лесна Подготовка: 5 мин. Готвење: 15 мин. Вкупно време 20 мин.

Се прашувате како да приготвите кускус? Знаете ли дека не се користи само за салати? Можете да користите кускус како еден вид на ситни тестенини и да приготвите вкусна и здрава паста во било кое време. Еве на пример, баш како во овој апсолутно вкусен, здрав и лесен рецепт со кускус и комбинација од лук, зеленчук, босилек и моцарела.

Состојки

0/7 Состојки
Прилагоди број на порции

Инструкции

0/1 Инструкции
  • Исецкајте го лукот и пропжете го во мало тенџере со малку масло. Додадете го зеленчукот и гответе го 2 минути на средна температура. Тргнете го тенџерето од оган, додадете ги кускусот и зачините. Истурете ја топлата супа од зеленчук врз кускусот, покријте го тенџерето со капак и едноставно почекајте 10 минути. Додадете ја ренданата моцарела, промешајте добро и уживајте.