Здрава пица со брашно од овесни снегулки 🇮🇹

Количина 1 Порција Комплексност:Лесна Подготовка: 10 мин. Готвење: 20 мин. Вкупно време 30 мин.

Ви ја претставувам мојата пица, чијшто рецепт покрај на мојот блог можете да го најдете и во најновиот број на магазинот ,,Убавина и Здравје”. Направена е со тесто од овесни снегулки која не само што не предизвикува грижа на совест, туку е и препорачана за исхрана поради хранливите состојки кои ги содржи. А згора на тоа може да ја направи секој од вас за само 30 минути и е вкусна исто како стандардната пица. Овесот е зрно на здравјето и во себе содржи протеини, витамини, јагленхидрати, минерали, а истовремено се бори и против лошиот холестерол. Запознајте се со вашата нова и вкусна мотивација за здрав живот!

Состојки

0/11 Состојки
Прилагоди број на порции
    Base
  • Topping

Инструкции

0/5 Инструкции
  • Овесните снегулки ставете ги во блендер и пулсирајте додека не добиете овесно брашно. Додадете ги белките, прашокот за пециво и солта. Пулсирајте додека сите состојки не се соединат.
  • Истурете ја смесата во тава која е претходно обложена со хартија за печење. Со помош на лажица оформете кружна форма на пица тесто.
  • Печете 10-12 минути во загреана рерна на 200 степени.
  • Извадете го запеченото тесто, премачкајте го со песто сос и наредете го со парчиња моцарела, шери домати, маслинки и сушен босилек. Вратете ја пицата повторно во рерна во времетраење од 8 минути додека моцарелата убаво не се истопи и доматите не се засушат.
  • Извадете ја пицата, посипете ја со листови босилек и уживајте во секое парче здравје.