Брза пица од тиквички во тавче

Количина 1 Порција Комплексност:Лесна Подготовка: 5 мин. Готвење: 13 мин. Вкупно време 18 мин.

Состојки

0/10 Состојки
Прилагоди број на порции
    База
  • Топинзи

Инструкции

0/1 Инструкции
  • Изрендајте ја тиквичката и исцедете од неа што повеќе течност. Во сад комбинирајте ги ренданата и исцедена тиквичка, брашното, изматеното јајце, магдоносот и зачини. Смесата префрлете ја во тавче со малку масло и распоредете ја во круг. Пржете на тивок оган држејќи го тавчето покриено со капак 7 минути или додека дното не стане крцкаво и кафеаво, а потоа превртете ја пицата, додадете ги додатоци и пржете уште 5 минути со капак. Послужете веднаш и уживајте!