Сицилијанско песто со сушени домати (песто Росо)

Ова е нешто коешто имав намера да го направам веќе подолго време, па решив да го приготвам пред неколку дена. Вкусот? Уф! Има толку свеж вкус што ме потсетува на лето! Има живописна боја и длабока сицилијанска нота која е резултат на комбинацијата од бадеми, лук, билки и маслиново масло. Може да се сервира со …

Јајца во италијански стил

Ова е само уште еден вид на едноставно приготвени јајца за појадок, кои со мали додатоци лесно добиваат италијански акцент. Какви се при дегустација? Апсолутно вкусни! Се служат на леб со сирење и лук, но имам за вас малку поинтересна, побрза и поздрава верзија без леб, а со истите вкусни состојки 🙂 На здравје!

Паста во крем сос од таан 🇮🇹

Сосот од таан се состои од неколку едноставни состојки – таанот е ѕвезда на овој рецепт. Таанот е богат, кремаст путер направен од мелени сусами, можете да го најдете во секој маркет. Таанот е прилично нискокалоричен и богато со растителни влакна, протеини и неколку важни витамини и минерали. Неверојатно добро оди во комбинација со свеж …

Здрава пица со брашно од овесни снегулки 🇮🇹

Ви ја претставувам мојата пица, чијшто рецепт покрај на мојот блог можете да го најдете и во најновиот број на магазинот ,,Убавина и Здравје”. Направена е со тесто од овесни снегулки која не само што не предизвикува грижа на совест, туку е и препорачана за исхрана поради хранливите состојки кои ги содржи. А згора на …

Италијанска кујна: Фритата со сирење ??

Фритата е италијанско јадење базирано на јајца, слично на омлет, но приготвено малку поинаку и збогатено со дополнителни состојки како месо, сирење или зеленчук. Мојата фритата е полна со сирење и зеленчук. Многу е лесно да се направи и дефинитивно треба да ја подготвите за доцен појадок во некој викенд 🙂

Интегрална пица со сино сирење

Набавете си дома интегрално брашно, па ќе можете да си го дозволите ова задоволство и до неколку пати месечно. Набавете си и доматно пире или домашна домата, а се останато оставам на вашата фантазија.

Интегрални шпагети во крем сос од печурки и рукола ??

Направете го овој кремаст оброк од тестенини со печурки во деновите кога ви треба голема чинија комфор. Печурки, пармезан, бело вино и уште некои други магични компоненти. Превкусно!

Интегрални тестенини Пене Болоњезе ??

Болоњезе сосот, познат кај италијаните како ragù alla bolognese, (или едноставно ragù) е сос од месо, доматно пире и вино и е типичен за градот Болоња, Италија. Погледнете ја оваа 100% здрава варијанта на сосот, во комбинација со вкусни интегрални тестенини.

Рижото Фунги со лук ??

Ова прекрасно кремасто рижото со вкус на лук, путер и печурки, е прекрасен рецепт, кој навистина вреди да се најде на менито во вашиот личен ресторан (читај: дома). Можете да го сервирате или за ручек или за вечера.

Фусили во домашен Песто сос ??

Песто сосот е лесен да се направи затоа што содржи само неколку состојки кои само треба да се спојат. Неговиот свеж вкус е совршено деликатесен, особено кога го комбинираме со свежо рендан пармезан и можеби некое бело вино. Ммм, совршено за ова лето. Песто сосот одговара со извртени тестенини, затоа пред подготовката на сосот, обезбедете …

Здрави шпагети Cacio e Pepe ??

Можеби веќе имате чуено за познатиот италијански сос за тестенини – Cacio е Pepе. Ако не сте чуле, во буквален превод на италијански јазик, cacio e pepe значи „сирење и бибер“. И со тоа сте доста блиску до состојките на овој сос. Обично се прави со многу пармезан и црн пипер, но јас ви ја …

Медитерански тестенини ??

Рибата (вклучително туната и сардината) е здрава храна која му овозможува на организмот омега-3 масни киселини. Во овој случај ви приготвив тестенини со туна и уште некои интересни состојки. Само една напомена, поради количината на жива во туната, препорачлива доза на туна за еден човечки организам во текот на еден месец е максимум 6 просечни …

Вегански тестенини со тиквички ??

Најдоброто нешто во врска со тестенините е тоа што е се разновидни и многу вкусни. Подгответе се за стотици рецепти со начини како да направите здрави тестенини во вашата кујна. На пример, веганските тестенини со тиквички кои ви ги прикажувам подолу се нешто за кое ќе зборувате со денови.

Пица со тесто без брашно ??

Желбата за пица не значи дека треба да ги исфрлиме сите здрави навики или намери. Прочитајте го овој рецепт и размислете двапати пред да се јавите во некоја пицерија за испорака. Ќе бидете изненадени колку лесни рецепти имам подготвено за вас, што значи дека ќе имате можност да ги намалите маснотиите и солта и сето …